Štandard

FCI-Standard N° 226 LANDSEER (Európsky kontinentálny typ)

Slovenský preklad na podklade verzie z dňa 01.10.1997/EN: Zita Kerak Lukáčová
Pôvod: Nemecko / Švajčiarsko
Dátum publikácie posledného platného štandardu: 24.08.1960
Využitie: Strážny pes, spoločník
FCI klasifikácia: Skupina 2 Pinče a bradáče,
Sekcia 2.2 Molosy, Horský
Bez pracovnej skúšky.

Celkový vzhľad
Landseer má budiť dojem vysokého, silného a dobre vyváženého psa. Končatiny sú v porovnaní s Novofoundlanským psom dlhšie, obzvlášť u samcov.

Hlava
Koža na hlave má byť bez záhybov, pokrytá krátkou, jemnou srsťou. Hlavá má byť nápadne modelovaná, s ušľachtilým výrazom.

Lebečná oblasť

Lebka
Široká a masívna s dobre vyvinutým tylovým hrboľom.

Stop
Výrazný, avšak nie až tak dôrazný a prudký ako u Svätobernardského psa.

Tvárová oblasť

Nos
Čierny.

Tlama
Dĺžka tlamy je rovnaká ako hĺbka tlamy nameraná pri začiatku stopu.

Pysky
Čisté, čierne; čo najtesnejšie a suché, horné pysky mierne prekrývajú dolné pysky.

Čelusť/Zuby
Nožnicový záhryz.

Líca
Stredne vyvinuté, postupne sa zužujúce k pyskom.

Oči
Stredne veľké, stredne hlboko uložené hnedé až tmavohmené, svetlohnedé sa tolerujú, priateľského výrazu, mandľového tvaru, bez viditeľnej spojivky. Výrazne svetlé oči (sírovo alebo sivasto žlté) sú chyba,tak ako aj príliš blízko uložené oči.

Uši
Stredne veľké. Pri natiahnutí dosahujú vnútorný kútik oka. Trojuholníkového tvaru s mierne zaoblenými špičkami. Na hlave vysoko, avšak nie príliš vzadu nasadené. Pri nosení zatvorené a priliehajúce k bokom hlavy. Uši sú pokryté krátkou jemnou srsťou. Strapce dlhšej srsti sa môžu nachádzať len na zadnej časti ucha.

Krk
Krk – svalnatý a široký – na priereze má byť skôr oválneho tvaru ako okrúhly, symetricky nasadený a šikmo uložený na ramenách. Dĺžka krku od tyla ku kohútiku tvorí približne ¾ až 4/5 dĺžky od tyla k špičke nosa. Výrazný lalok je nežiadúci.

Telo
Dĺžka meraná od kohútika ku koreňu chvosta má byť dvojnásobkom dĺžky hlavy. Široké a silné telo od kohútika až po zadok.

Chrbát
Rovný a po celej dĺžke zarovnaný.

Bedrá
Osvalené.

Zadok
Široký, dobre zaoblený po stranách a vzadu s masívnym osvalením.

Hrudník
Medzi silne osvalenými ramenami je hlbový a široký hrudník korešpondujúci s dobre klenutými rebrami.

Brucho
Mierne vtiahnuté. Zreteľne viditeľná plochá priehlbina medzi bruchom a bedrami. Slabý alebo vydutý chrbát, slabé bedrá, príliš krátke posledné rebrá a príliš vtiahnuté brucho sú chyby.

Chvost
Silný, nanajvýš mierne presahujúci päty, dobre pokrytý hustou huňatou srsťou, avšak nie zástavovitý. V postoji alebo v pokoji visí smerom dole, mierny oblúk na konci je povolený. Pri pohybe môže byť nosený rovno, len s malým zaoblením na konci. Zalomený chvost alebo chvost zatočený nad chrbát je nežiadúci.

Končatiny

Predné končatiny

Celkový vzhľad
Silné osvalenie od ramien smerom nadol okolo dobre vyvinutej ramennej kosti. Spájajú sa v správnom uhlení k masívnym kostiam, pri pohľade spredu úplne rovné a svalnaté predné končatiny, Nohy s miernymi strapcami srsti siahajúcimi po lakeť.

Lakte
Uložené tesne pri najnižšom bode hrudníka, skôr väčšia vzdialenosť od zeme po lakte, smerujú priamo dozadu.

Zadné končatiny

Celkový vzhľad
zadné končatiny sú veľmi robustné. Panvové končatiny sa voľne hýbu, majú byť silnej kostry masívne osvalené. Na panvových končatinách sú mierne strapce srsti.

Stehná
Obzvlášť široké.

Vlčie pazúry
Sú nežiadúce; majú sa odstrániť čo najskôr po pôrode.

Kravský postoj a nedostatočné uhlenie sú chybou.

Labky
Široké, dobre tvarované mačacie labky. Otvorené alebo vytočené labky sú nežiaduce. Prsty spojené blanami, ktoré majú byť silné a takmer dosahujúce špičku prstov.

Pohyb
Pohyb svalnatých končatín má byť voľný, s dlhým krokom a priestorný.

Srsť

Osrstenie
Krycia srsť – s výnimkou hlavy – má byť dlhá, čo najrovnejšia a hustá, mäkká na dotyk, s dobrou podsadou, ktorá ale nie je až tak hustá ako u Novofoundlandského psa. Mierne vlnitá srsť na chrbte a zadných končatinách nie je nežiaduca. Pri česaní proti smeru rastu srsti, srsť prirodzene padá na svoje pôvodné miesto

Sfarbenie
Základné sfarbenie krycej srsti je čisto biele s ojedinelými čiernymi fľakmi na tele a bedrách. Golier, predhrudie, brucho, nohy a chvost musia byť biele. Chovateľským cieľom je čierna hlava s bielou tlamou a bielou symetrickou lysinkou – ani príliš úzkou, ani príliš širokou – siahajúcou od tlamy cez hlavu k bielemu golieru. Pehy vyskytujúce sa v bielej základnej farbe nie sú nepenalizované, postupne sa ale majú chovom odstrániť.

Veľkosť
Výška v ramenách: Psi: 72 až 80 cm. Suky: 67 až 72 cm
Malé odchýlky smerom nahor alebo nadol sa tolerujú.

Chyby
Akákoľvek odchýlka od hore vymenovaných bodov sa má považovať za chybu, ktorej závažnosť je posudzovaná s ohľadom na presný pomer stupňa dopadu na zdravie a pohodu psa.

Diskvalifikujúce chyby
– Agresívny alebo veľmi bojazlivý pes.
– Akýkoľvek pes zreteľne vykazujúci fyzické alebo povahové abnormality sa má diskvalifikovať.

Poznámka
Samci musia mať dva zreteľné normálne semenníky plne zostúpené v miešku. Len zdatné a klinicky zdravé psy s typickým prejavom pre plemeno sa môžu použiť na chov.

Fotogalérie